ВІДБЛИСК МИНУЛИХ РОКІВ

2020-04-10

/Files/images/ап3.jpg

Пам'ять, стій! Зупинись на хвилинку. Серце замри...

Це потрібно не мертвим.
Це потрібно живим!

10 квітня - день визволення Одеси. Це, безумовно, велике, радісне свято. Для нашого міста воно має особливу вагу - варто згадати, що Одеса була серед перших міст, котрим було присвоєно почесне звання Місто-герой. Одеса стала героєм завдяки своім захисникам і визволителям, які проявили незвичайний героїзм та відвагу.
День визволення... Для того щоб це стало можливим, було докладено неймовірних зусиль.
Розпочався підступ до міста з 4 квітня. А до 9 квітня окремі частини війшли до північних околиць міста, і почався штурм Одеси, який проходив одночасно з суші, моря і повітря. Коли гвардійські частини увійшли до Одеси, почалися запеклі бої за кожний будинок, які тривали всю ніч. До ранку 10 квітня бої досягли центральних вулиць міста. Встановлений над Оперним театром прапор став символом того, що місто було звільнено.
Звільнення Одеси відображено в багатьох книгах, мемуарах, документальних і художніх фільмах та театральних постановках. До першої річниці визволення Одеси від немецько-фашистських загарбників Одеський український театр поставив виставу "Одеса" за п'єсою Г. Плоткіна, про героїчних захисників Одеси.
У самому місті, розташовано безліч пам'ятників, меморіалів, призначених цій події:
- меморіал "Крила Перемоги" на площі 10-го квітня;
- пам'ятник Р.Я. Малиновському у сквері на вул. Преображенській;
- пам'ятне місце (вул. Мельницька, буд. 31), де 09.04.1944 р. партизани розгромили колону німецьких військ;
- пам'ятне місце (вул. Преображенська, буд. 77), де 02.03.1944 р. був смертельно поранений В.Д. Авдєєв;
- братська могила (Тираспольське шосе) для десяти воїнів, загиблих 10.04.1944 р. при визволенні міста разом зі своім командиром капітаном Гавриковим;
- братська могила з обеліском (Шкодова гора) в пам'ять про 56-ти жертви фашизму, яких розстріляли відступаючі карателі 09.04.1944 р.;
- могила М.М. Плохого в Ярмарковому сквері.
Іменами героїв-визволителів: В.Д. Авдєєва-Черноморського, М.В. Недєліна, В.Д. Цвєтаєва, І.В. Швигіна, В.І. Чуйкова, Н.Ф. Краснова, І. Плієва були названі вулиці міста.

Ці події відображені на книжковій виставці у бібліотеці-філії 22.

Боі відшуміли, скінчилась війна.
Та в пам'яті житиме довго вона.
У пам'яті тих, хто війну ту пройшов,
У пам'яті житимуть, хто не прийшов.
Вам пам'ять, героі, вам честь та хвала.
Ніколи в віках не померкне вона!

#10_квітня_Дитяча_бібліотека22